– Експерти Асоціації міст України показують, що крім прямої допомоги ЗСУ та витрат, пов’язаних із військовими діями, громади змушені витрачати свої кошти на реалізацію делегованих повноважень, які за законом має їм оплачувати держава, наприклад, стримування тарифів на тепло. Що буде з тарифами цієї зими, чи є надія на компенсацію витрат громад Кабміном, чи впораються підприємства тепло- і водопостачання Дніпра, якщо компенсації не буде? Це дуже хвилює всіх дніпрян.
– Одразу скажу: на Кабмін надії немає. Не хочу нікого розчаровувати та нікого обнадіювати: жодних компенсацій на тарифи Кабмін робити не буде. Тобто на сьогоднішній день розуміємо, що у Дніпрі у нас утворюється величезна різниця у тарифах. Зокрема, за “Дніпроводоканалом” вона може становити півмільярда – до 800 мільйонів гривень. Також різниця в тарифах утворюється по “Теплоенерго”, яка може становити від півмільярда до мільярда гривень, до 800 мільйонів гривень на рік. І на сьогоднішній день ми як Громадська рада працюємо з фінансистами міста та звертаємо увагу на те, що бюджет потрібно орієнтувати таким чином, щоб частину бюджету розвитку, частину того, що ми витрачали раніше і на допомогу армії, на благоустрій і ремонти у житлових будинках, частину цього ресурсу переорієнтувати на погашення різниці у тарифах. Тому що допомоги чекати нема звідки, Кабмін не допоможе.
Більш того, для мене дивно, наприклад, що досі “Водоканал” не є критичною інфраструктурою. А оскільки це не критична інфраструктура, то різниця у тарифах там нікого не цікавить. А фактично, це критична інфраструктура.
Мені просто цікаво, як Кабінет міністрів, прем’єр, президент, і решта – невже це настільки незрозуміло, що люди без води жити не можуть. Це очевидно. Вода – це те, без чого взагалі немає нічого живого на Землі. Проте “Водоканал” не є у нас за законом критичною інфраструктурою. Тому, відповідно, і підхід до нього не як до критичної інфраструктури. І, наприклад, тарифи на електроенергію, яку використовує “Водоканал” для того, щоб очищати воду, подавати її в труби, тримати насоси, тримати каналізацію, тобто стоки – на це витрачається величезна кількість електроенергії, – і за цю електроенергію місто платить за підвищеним тарифом. Проте тариф на воду ніхто не переглядає і не дають можливості переглянути. Розумієте, це велика проблема.
Так, ця зима буде нелегкою, але я сподіватимусь, що в бюджеті міста достатньо буде коштів для того, щоб утримати систему та покрити дефіцит критичної інфраструктури. Бо якщо звалиться критична інфраструктура, звалиться життя. Не буде міста. І тому ми робитимемо все для того, щоб критична інфраструктура вижила, і для того, щоб вона змогла пережити зиму.
А це “Водоканал”, це “Теплоенерго”, “Гідроспоруди”, це стоки, це каналізація – це все те, де мають працювати насоси, де використовується електроенергія, і різницю в тарифі на цю електроенергію ніхто не покриває.
– Ви сказали, що зима не буде легкою. Загалом, за Вашими прогнозами, враховуючи всі передумови, чи буде зима складнішою за попередню? Чи повністю всі інфраструктурні об’єкти забезпечені генераторами і чи не виникне додаткових складнощів із закупівлями з огляду на “гнучкий” курс долара, адже тепер такі важливі товари можуть коштувати дорожче?
– Я не лякатиму людей і не говоритиму, що ця зима буде гіршою за попередню. Я Вам скажу, що підготовка до минулої зими була набагато гіршою, ніж підготовка до цієї зими. Не тільки у нас у місті, тобто не лише ми не очікували такого масштабу катастрофи, який поставила нам російська федерація. “Укренерго” було не готове, ДТЕК було не готове, скажу відверто. Перед цією зимою вже всі здобули достатньо досвіду минулої зими. Я скажу, що на мій погляд підготовка йде набагато краще, набагато серйознішою, набагато розумнішою, ніж це було минулої зими. Тому що минулої зими ми гадали, ми щось гадали, але, безумовно, життя показало зовсім інше.
Тепер ми вже знаємо, як це буває, як це буде, як це може бути. І тому місто підготувалося. Я можу сказати, що точно на найвищу оцінку. Місто максимально підготувало те, що могло підготувати. Підготувалися енергокомпанії “ЦЕК”, “ДТЕК”, “Укренерго”. Зараз навіть місто залучене до того, що займається зміцненням об’єктів енергоструктури “Укренерго”, для того щоб убезпечити від попадання дронів або ракет, виконуються різні технічні заходи, я не розкриватиму деталі.
Ця робота робиться, вона набагато серйозніша, набагато масштабніша і ефективніша, ніж це було минулого року.
Тому я тут як раз відчуваю оптимізм, і сподіваюся, що нам вдасться пройти цю зиму легше, ніж минулу зиму. Нам – я маю на увазі, місту Дніпро. Як поведуться інші українські міста та енергосистема в цілому, мені складно припустити, я не розумію масштабів робіт, які були зроблені, я їх не знаю просто фактично, тому складно тут щось гадати.
Але я знаю те, що зроблено у нас в регіоні, і це велика робота, і тому я вважаю, і я сподіваюся, що нам цю зиму вдасться пережити легше, ніж минулу. У мене такий стриманий оптимізм із цього приводу.
– Підготовка до опалювального сезону: ворог вже починає гатити по енергетичним об’єктам, і ми згадуємо наші з вами інтерв’ю минулої зими і ви тоді неодноразово відзначали складнощі, які тоді виникли щодо убезпечення об’єктів енергосистеми. Місто тоді довго не могло достукатися до підприємства, якому належать об’єкти, та вирішити питання про захист споруд. Чи змінилася ситуація? Я так розумію, що цього року діалог вибудовується краще між підприємствами та містом.
– Це не просто діалог, а проводилися величезні наради, із залученням великої кількості фахівців різних компаній, тобто проблемні місця, проблемні трансформатори, проблемні вузли все розбиралося детально. Де що можна було зробити, все було зроблено, і, повірте, на це було витрачено багато ресурсів. І самим містом, і ДТЕКом, і Теплоенерго, і Водоканалом. Усі структури, які задіяні в життєзабезпеченні містян нашого міста. І тому говорю: я відчуваю стриманий оптимізм.
Але ми бачимо, що росія три тижні не атакує нас ракетами. І треба розуміти, що вони готуються до зимового сезону, чекають на холоди для того, щоб влаштувати масовані атаки. І дуже важливо, щоб ППО з цим впоралося.
Тому що якщо потраплять по високій стороні – те, що називається трансформатори високої сторони, 750 вольт і так далі – якийсь час ми протримаємо інфраструктуру, але якщо відключиться генерація – вона автоматично відключається, коли відключається висока сторона напруги, – то відповідно йде неподача електроенергії, і на генераторах, на дизель-генераторах можна протриматися якийсь короткий час, але не завжди.
Тому дуже важливою є та робота, яку зараз робить і Офіс Президента і президент зокрема з приводу залучення додаткових ППО від країн, які нам допомагають.
Президенту, очевидно, вдається отримувати додаткову протиповітряну зброю, яка захищатиме нас у цей зимовий період, і це справді дуже важливо, багато залежатиме від роботи ППО.
Але сама інфраструктура у нас у місті, зокрема, підготовлена, і ще раз кажу, що я відчуваю стриманий оптимізм і сподіваюся, що ми пройдемо цю зиму легше, принаймні ніж минулу зиму.
– Бачимо, що до заходів по підготовці до зими і можливих обстрілів росіянами включили і установку колонок на правому березі, адже минулого сезону вони були тільки на лівому. Що ще роблять комунальні структури?
– Комунальні структури міста закупили величезну кількість дизель-генераторів, газогенераторів для того, щоб забезпечити стабільну роботу котелень з подачі тепла до квартир, де мешкає населення.
Комунальні служби закупили достатню кількість та резерви дизель-генераторів, газогенераторів для того, щоб підтримувати систему водопостачання та систему стоків каналізації, тому що це дуже важлива сфера. Якщо, не дай Боже, насоси припинять працювати, ми можемо всі, прошу вибачення, потонути у лайні.
Тому вся ця система повністю забезпечена альтернативними джерелами подачі електроенергії, і ми впевнені, що тут протримаємося.
У багатьох будинках було замінено проводку, було замінено лічильники, тому що у разі стрибків напруги йде загоряння, згоряють лічильники, спалахують щитові, тому багато було замінено.
Крім того, було переключено багато кабелів, багато ліній для того, щоб не відключалися котельні при екстреному відключенні світла.
Я можу довго говорити про заходи, які були зроблені, починаючи від бомбосховищ та найпростіших укриттів до, ще раз кажу, забезпечення енергоінфраструктури міста, “Водоканалу”, “Теплоенерго”.
Справді було зроблено дуже багато заходів. Їх не афішували, ми про них не говорили. Були зроблені закупівлі, сформовані резерви. Сформовано резерви для Пунктів незламності, щоб вони могли працювати стабільно.
Тому цього разу з огляду на досвід минулої зими, підготовка йшла на зовсім іншому рівні. І тепер все залежить від нашого ППО, все залежить від “Укренерго”, яке мало досить уважно поставитися до зміцнення об’єктів високої напруги, де йде подача генерації від безпосередньо станцій, що виробляють електроенергію.
Це найважливіші частини, від яких ми сьогодні залежимо усі. Незалежно від того, як ми готувалися, ми залежимо все одно від “Укренерго” та від подачі електроенергії безпосередньо від генерації.
Тому я сподіваюся, що тут підійшли з розумом ті, хто за це відповідає, захистили ці об’єкти і протиповітряною обороною, і відповідними засобами зміцнення та захисту цих об’єктів для того, щоб генерація не відключалася.
Якщо генерація відключатися не буде, повірте, нам особливо нічого не страшно, ми не боїмося, і я думаю, що навіть у разі виникнення якихось аварійних ситуацій ми дуже швидко їх подолаємо, і для цього зроблено відповідні резерви у місті, відповідну продукцію закуплено, і всі чекають, і готові до цього зимового сезону.
Читайте також: У Дніпрі Пункт незламності у школі №15 відновив свою роботу