26 трамваїв з Лейпцига отримав Дніпро у 2024 році. Це значне оновлення рухомого складу та заміна трамваїв, які курсують містом вже більше ніж 30 років. Загалом у співпраці з Лейпцигом з 2019 року Дніпро отримав понад 70 таких вагонів. Трамваї з Німеччини хоч і вживані, проте в дуже гарному стані, тож майже не потребують оновлення.
«Перше, що потрібно було зробити, – адаптувати трамваї під наші колії. У Німеччині вони вузькі, а у нас ширші. Тож потрібно замінити вісь візочків та відремонтувати сам візочок. Потім ми фарбували вагони і всередині, і ззовні та встановлювали електронні маршрутні вказівники. Зробили також і систему кондиціонування в кабіні водія, щоб під час спеки він почував себе комфортно. Тут в депо ми вже встановили і радіоінформатори», — зазначив заступник начальника з ремонту рухомого складу депо № 3 КП «Дніпровський електротранспорт» Дмитро Покушалов.
Після оновлення трамваї мають пройти обкатку. Це дуже важливо, щоб перевірити трамвай в ходу ще до того, як він почне перевозити пасажирів. Наразі на маршрутах Дніпра вже курсують 7 оновлених трамваїв з Лейпцига. Місту вони дісталися майже безкоштовно.
«Місто сплачувало лише за юридичні питання та за логістику, тобто доставку трамваїв з Лейпцига до Дніпра. Наразі 7 вагонів уже перевозять людей, 2 — поїдуть до кінця грудня, ще 3 почнуть курсувати на початку 2025-го. Усі інші трамваї відремонтуємо наступного року. Серед отриманих вагонів є також 2 унікальні. Вони з панорамними дахами. Плануємо використовувати їх на екскурсійних маршрутах. Дніпро — єдине місто в Україні, яке має вагони такого типу», — розповідає провідний фахівець КП «Дніпровський електротранспорт» Нікіта Керенцев.
Дмитро Покушалов додає: «Вагони з Лейпцига – це модель Tatra T4D-M1. У місті зараз їздять вагони 3-го покоління. Вони значно комфортніші та більш економні. Вони дозволяють заощадити до 30 відсотків електроенергії завдяки новим системам керування».
Загалом за 2024 рік у Дніпрі оновили 29 трамвайних вагонів. У депо кажуть, що капремонт проводять після кожних 300 тисяч кілометрів. У середньому за місяць в ремонтно-вагонній майстерні ремонтують по 3 вагони. До великої війни встигали оновити 4-5 вагонів за місяць, проте зараз є велика проблема з працівниками, тож і робота сповільнилась.
«Цього року ми оновили також і 3 тролейбуси. У нас значна різниця в кількості відремонтованих трамваїв та тролейбусів, тому що залишилось мало кваліфікованих ремонтників. Більшість з них пішли воювати. Є також і проблема з пошуком запчастин. Багато тролейбусів у нас білоруського виробництва або ще 90-х років виробництва Південмашу. Через війну ми, звісно, не закуповуємо запчастини у цій країні, а знайти аналоги українського виробництва чи європейського тяжко. Проте ремонти тролейбусів ми все одно виконуємо з використанням новітніх технологій. Цього року ми вперше відремонтували низькопідлогові тролейбуси. Уже пів року він курсує містом і зауважень від пасажирів немає. І ще одне наше досягнення – ми встановили на тролейбус до 20 км автономного ходу. Це вперше у нас така практика, саме дообладнанням тролейбуса автономним ходом», — зазначив Нікіта Керенцев.
Продовжувати оновлювати рухомий склад електротранспорту у Дніпрі планують і у 2025 році. Уже тривають тендерні процедури у рамках спільного проєкту Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та Європейського інвестиційного банку. Загалом Дніпро закупить нові трамваї на майже 9 млн євро та тролейбуси на майже 5 млн євро. Увесь рухомий склад буде інклюзивним та матиме системи кондиціонування. Перша партія повинна надійти протягом 9 місяців з моменту отримання постачальником авансового платежу.
Читайте також: Обговорили підтримку евакуаційного процесу та плани на 2025 рік: команда ОВА зустрілася з фондом «Team4UA»