Амурський міст офіційно став Старим, замість парку Володі Дубініна — Крутояр, а вулиця Фабра, яку вже перейменовували у 2015, — отримала ім’я Лазаря Глоби. У Дніпрі змінили назви майже півтори сотні топонімів.
Під перейменування потрапили вулиці, провулки, бульвари, міст та навіть район. Дніпряни обурені, адже багато старих назв не стосувались радянщини та не викликали конфлікту.
У Дніпрі триває перейменування вулиць, провулків та навіть районів. У рамках процесу деколонізації Дніпропетровська облдержадміністрація перейменувала 141 об’єкт міста.
Людмила проживає на вулиці 20-річчя Перемоги у Придніпровську декілька десятків років. Ділиться, увесь час пам’ятає лише таку назву, тож з рішенням не погоджується.
“Нам, мешканцям Придніпровського краю хочеться, щоб вона залишалась більш звична для нас. Це може залишитись чи 20 років Перемоги, чи просто вулиця Переможна, чи вулиця Перемоги, чи вулиця Центральна. Добре, тоді якщо якимось ім’ям, це хотілось би, щоб це були наші Придніпровські герої, в нас їх дуже багато хлопців”, розповідає місцева жителька Людмила Пилипенко.
Вулиця 20-річчя Перемоги тепер названа в честь Кирила Осьмака. Обурені й інші місцеві жителі.
“Мені не подобається, що вулицю будуть перейменовувати. Тому що ми звикли до назви 20 років Перемоги. Я хочу, щоб вулицю не називали назвиськом якоїсь людини”, – каже місцева жителька Ольга Гудименко.
Перейменування вулиць на честь конкретних осіб не підтримує і голова Лівобережної адміністрації Юрій Федько: “Враховуючи думку мешканців, вона проти персоніфікації. Тобто вулиці повинні носити якісь нейтральні назви, не пов’язані з персонами. Тому що відношення до персон змінюється відповідно до того чи іншого політичного стану в країні”.
Найбільше зміни торкнулися Амур-Нижньодніпровського, Новокодацького та Шевченківського районів. Проте найголовніший аспект у перейменуванні об’єктів, який не був врахований – думка самих дніпрян.
“І я думаю, що, враховуючи думку містян, обласна військова адміністрація повинна зробити правки до свого рішення, тобто врахувати ті чи інші питання. Не по всіх же вулицях є конфліктна ситуація”, – каже Федько.
Експерти вважають, якщо деякі з вулиць і потребують перейменування, варто було називати іменами видатних людей саме Дніпропетровської області та міста.
“…Тобто підкреслення певної регіональної значимості нашого міста. Бо Дніпро – це не Київ, він не може обійняти всіх і не може включити в свої вулиці всю історію України без винятку. Тому що Дніпро – це Дніпро, це велике провінційне місто в Центральній Україні. Із своєю історією і своїми особливостями”, – пояснює історик, очільник робочої групи міської топонімічної комісії Валентин Старостін.
Мер Дніпра Борис Філатов на своїй сторінці у соцмережі пояснив, що міськрада не має ніякого відношення до перейменування вулиць та має питання щодо доцільності деяких нових назв: “Маю величеньку кількість питань щодо доцільності перейменувань в дусі «шило на швайку». Особливо, коли деякі речі не належать до історії територіальної громади і взагалі скидаються на антиісторизм. Подекуди від цього вже починає тхнути часами французької революції, де залишається тільки перейменувати календар та назви місяців. В реаліях сьогодення такі речі лише розʼєднують людей”.
Міський голова повідомив, що ця тема «неодмінно матиме продовження». А депутатський корпус міськради заявив, що збиратимуть скарги дніпрян, аби надалі звернутися до Дніпропетровської обласної державної адміністрації з проханням внести зміни щодо останнього перейменування.
Читайте також: «Підприємці прислухаються до наших зауважень та укладають договори на торгівлю», — представник КП «Дніпровські активи»