Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Держава повертає Коломойському кошти: яке рішення прийняв суд

Паливний бізнес Коломойського добре себе почуває навіть у кризу. Ми розкажемо, як українське правосуддя не дає йому занепасти.

Окружний адміністративний суд Києва вирішив повернути компанії «Укрнафта» 381,85 млн грн та стягнути з податківців на користь підприємства 15,3 млн грн. Ще 1,92 млрд грн зарахувати як сплату зобов’язань з частини чистого прибутку за 2020 рік і 965,7 млн грн віднести до дивідендів за 2018 рік. Про це сказано в рішенні суду, повний текст якого складений 11 жовтня.

Але податківці програли. І тепер винні гроші компанії, в якій 40,1% акцій належать фірмам Bridgemont Ventures Limited, Littop Enterprises Limited, Bordo Management Limited, бенефіціарами яких, за словами міністра юстиції Дениса Малюські, є Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов та Ігор Палиця. Власником 50%+1 акцій «Укрнафти» зареєстровано державний «Нафтогаз».

Чому це важливо

ПАТ «Укрнафта» – це напівдержавна компанія, яка видобуває найбільше нафти в Україні. У червні 2015 року група “Приват” подала позов до Стокгольмського арбітражу проти держави. Вони вважали, що їх права були порушені і вимагали більше 6 мільярдів доларів. Міноритарні акціонери жалілися на неодноразовий відбір газу компанії, підвищення ставки плати за користування надрами та прийняття Верховною Радою закону від березня 2015 року № 272-VIII щодо зниження кворуму для проведення загальних зборів в акціонерних товариствах. Але у лютому 2021 року стало відомо, що Коломойський програв.

Але свої позиції він не втратив. Як писав сайт Ліга.Бізнес, у березні 2019 року між акціонерами «Укрнафти» і «Нафтогазом» були досягнуті домовленості. Партнери оновили акціонерну угоду «Укрнафти», яка до цього давала право структурам Коломойського призначати її голову, навіть володіючи меншим пакетом акцій.

В обмін на це «Нафтогаз» пообіцяв виплатити «Укрнафті» близько 30 млрд грн, які та повинна використовувати для погашення податкового боргу. Так і сталося: у листопаді 2020 року Верховна Рада ухвалила закон про взаємні розрахунки між «Нафтогазом», бюджетом і «Укрнафтою» на понад 40 млрд грн, які провели у грудні. Це створило прецедент: після цього компанії можуть претендувати на компенсацію за виконання спецобов’язків, які передбачені законом про ринок газу. 

Після цього почався процес «розлучення». У лютому цього року стало відомо щодо розділення активів компанії між акціонерами на газовий і нафтовий блоки. За словами голови наглядової ради «Нафтогазу» України Клер Споттісвуд, це допоможе компанії стати більш прозорою, а «Нафтогаз» отримає доступ до фінзвітності.

«Отримати в «Укрнафти» звітність, підтверджену аудитом, виявляється, дуже непросто, вони намагаються тримати нас подалі від даних… Ми не можемо отримати інформацію від компанії, де ми – мажоритарний власник, що означає, що ми не можемо нею повноцінно управляти або перевіряти звинувачення на її адресу», – заявила Споттісвуд у березні цього року в інтерв’ю Інтерфакс-Україна