Сотні вкрадених рослин та зірваних квітів на клумбах. Розмальовані дитячі майданчики та поламані лавки. Це лише невеликий перелік випадків вандалізму, які фіксують у парках та скверах Дніпра. У 2024 році через недобросовісних містян місто зазнало збитків на декілька сотень тисяч гривень.
«У нас є розповсюджені випадки вандалізму. Перше – це поламані лавки, елементи на дитячих та спортивних майданчиках, сколення на парапетах через скейтбордистів. Друге – вандальні написи. Їх залишають скрізь. Ми їх змиваємо хімічними засобами. Якщо ж вони не змиваються, то нам доводиться замальовувати їх фарбою. Наші працівники це роблять регулярно, адже всім дніпрянам приємно бути у чистій та охайній зеленій зоні», — зазначила представниця департаменту парків та рекреації Дніпровської міської ради Катерина Гришина.
Разом з донечкою Полінкою у сквері Прибережний щодня гуляє Тетяна. Вже неодноразово бачила, як інші діти псують дитячий майданчик та розмальовують усе маркерами. Проте жінка каже, проблема не тільки в дітях, все значно складніше.
«Дитина стоїть тут малює, а його мама просто сидить поодаль у телефоні чи з подружками. Роблю тій дитині зауваження, тут прибігає мама і каже: «Це моя дитина і якщо їй хочеться тут малювати, то нехай малює». І з цим ти ніяк не поборешся. Треба перевиховувати спочатку батьків, а вже потім дітей. Ще у нас нещодавно був випадок, коли дитина стояла і просто ногами ламала пластикові сходи на ліані, батьки ніяк на це не реагували», — розповідає Тетяна.
«У парку Писаржевського раз на місяць ми зварюємо баскетбольне кільце, яке ламається через те, що на ньому виснуть гравці. На дитячих майданчиках, в першу чергу, в нас страждають так звані гамаки. Вони розраховані на вагу до 120 кг, проте збираються компанії підлітків чи нетверезих дніпрян — кріплення та основа не витримують», — додає Катерина Гришина.
Проте найбільш часті випадки вандалізму – це крадіжка майна та зелених насаджень.
«У період активного цвітіння постійно зривають троянди чи тюльпани. Також часто крадуть кущі гортензій та лаванди. Так у 2023 році у парку Придніпровський ми висадили декілька десятків кущів барбарису та лаванди. І за одну ніч там викопали близько 40 відсотків саджанців. Торік була така сама ситуація на Монастирському острові. Там украли 20 кущів. Вандали певно думали, що ніхто не помітить, але наші спеціалісти все побачили», — говорить Катерина Гришина.
Часто випадки вандалізму у Дніпрі фіксують камери відеоспостереження Ситуаційного центру. Нещодавно на вулиці Короленка невідомі особи зруйнували новорічну інсталяцію. Їхні дії потрапили на камери і завдяки цьому поліції вдалося затримати порушників.
«У багатьох парках та скверах Дніпра є пости охорони та камери відеоспостереження. І завдяки цьому за 2024 рік у нас зменшилася кількість випадків вандалізму, якщо порівнювати з попереднім роком. Якщо ви бачите когось, хто псує комунальне майно, то звертайтеся або одразу до поліції, або до охоронців у парку. Наші спільні дії допоможуть зробити місто гарним та доглянутим», — зазначила Катерина Гришина.
Читайте також: 24 дощоприймачі по вул. Паторжинського: у Дніпрі продовжують планово очищати дощоприймальну мережу