З початком опалювального сезону українцям стане складніше розраховуватися за комуналку. Проте, держава допомагає і надає адресну допомогу. Чи мають право внутрішньо переміщені особи на таку допомогу, розповіла завідувачка Острозького бюро правової допомоги Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольга Суховарова.
Постановою Кабміну від 16 вересня 2022 року №1041 були внесені зміни до порядку призначення та виплати субсидій. Згідно з новими правилами, Пенсійний фонд буде виплачувати субсидії з 1 жовтня 2022 року, а з 1 грудня – призначати субсидії.
Виплати будуть проводитися незалежно від того, чи є отримувач субсидії пенсіонером, чи ні. До 1 грудня 2022 року допомогу призначають як і раніше.
Куди подаються документи:
- у відділення соцзахисту;
- посадовим особам виконавчого органу;
- у центр надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи подають відомості за фактичним місцем проживання);
- у Пенсійний фонд (незалежно від місця проживання).
Документи для призначення адресної допомоги можна подавати:
- поштою або особисто під час візиту до Пенсійного фонду,
- в електронній формі через сайт електронних послуг Пенсійного фонду;
- на мобільний додаток Пенсійного фонду (з 1 грудня 2022 року);
- уповноваженій посадовій особі сільської, селищної, міської ради;
- у Центрі надання адміністративних послуг;
- через застосунок «Дія».
Чи мають право переселенці на субсидію
Внутрішньо переміщені особи також мають право на отримання субсидії за місцем фактичного проживання. Важливо: субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання та фактичним.
Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через сайт електронних послуг чи мобільний додаток Пенсійного фонду. Також документи можна надіслати всіма переліченими вище способами.
Які документи необхідно обов’язково подати для отримання субсидії:
- заяву про призначення та надання житлової субсидії (зразок заяви є у соцзахисті – ред.);
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням субсидії;
- довідку про доходи, якщо інформація про такі доходи відсутня в Пенсійному фонді та податковій;
- копію договору про реструктуризацію заборгованості (якщо наявний).
- договір найму житла або довідку внутрішньо переміщеної особи (для підтвердження фактичного проживання).
Ті, хто не отримує пенсію і не працює, для оформлення субсидії повинні перебувати на обліку у центрі зайнятості та мати статус безробітного. У разі зняття з обліку в центрі зайнятості, такі українці можуть втратити право на субсидію.
Нагадаємо, що розмір субсидії залежить від багатьох факторів (кількість осіб, їх доходи), тому кожна заява розглядається окремо, а сума виплат може різнитися.