Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Чи буде в Україні дефіцит овочів та фруктів та на які ціни чекати

Сезон висадки розсади у розпалі. На ринках торгують паростками помідорів, перцю, огірків. Від різноманіття видів та сортів — голова обертом. Продавці запевняють, результат не змусить довго чекати. І вже у середині липня садівники-дачники збиратимуть рясний врожай. А от місцеві фермери та економісти не певні у гарних результатах. 

«Ось бачите, баклажан сидить, посадили його та полили. Грунт цього року дуже тяжкий через те, що дощі».

На щойно засадженому полі фермер Олександр Шапка демонструє паростки пасльонових. Говорить, цьогорічний ґрунт недостатньо пухкий для вирощування молодих рослин.

«Після того, як проїхав трактор, ми витягуємо грудку. А грудка ще не розбивається». 

Для отримання гарного врожаю, таку землю слід прополювати та фрезерувати, додає пан Олександр.

З томатами інший клопіт. Висаджені рослини хоч і прижилися, однак, знаходяться в сильному стресі.

«Він не росте, хворіє через те, що ночі холодні. Відійде він, не відійде — поки що нічого невідомо. Ми його вже не перший рік висаджуємо. Він зараз у стресі через те, що немає тепла».

Весняні дощі вибили аграріїв з графіка на 4 тижні. Під питанням врожаї багатьох сільськогосподарських культур, говорять фермери. Економісти звертають увагу на кількість посівних площ та зростання цін на пальне.

Михайло Крапивко, економічний експерт: «Зараз паливо чуть дешевше, але пан Гетьманцев нам з 1 липня бажає підвищити вартість палива».

За місяць ціна на пальне стрибне на 20 відсотків, десь на 5-7 гривень. Це і вплине на вартість городини, каже економіст. Втім, критично високих цінників на ринках чи в крамницях чекати не слід.

Михайло Крапивко, економічний експерт: «Те, що зазвичай вивозилося на експорт, цього року в основному залишиться всередині України. Це збалансує десь ціну. Крім того, конкуренцію складатиме така ж продукція з півночі Африки та Туреччини. Єгипет, Туреччина — традиційно, можливо, з балканських країн. До цього імпорту може приєднатися та ж сама Польща».

Крім того, цього сезону стрімко зріс попит на розсаду. Садівники та дачники скуповують її великими партіями.

«Заготівля має бути на зиму завжди. Тож, думаю, що всі люди роблять заготівлю обов’язково. Сподіватися на магазин нічого».

Пріоритет — саджанці томатів, огірків та перцю. Їхня ціна коливається від 3 до 15 гривень за рослину.

«Помідори по 4 — ранній, середній, рожеві. 40 гривень 12 штучок. І все за сортами – і ранні та рожеві».

Овочевий сезон в Україні почнеться в липні. На заміну імпортним овочам, які нині продаються в діапазоні від 80 до 160 гривень, прийдуть удвічі дешевші вітчизняні.

Михайло Крапивко, економічний експерт: «Херсонщина, незважаючи, що вона під обстрілами, але десь третину площ засадила тими ж томатами. Якщо підсумувати все, ми можемо очікувати зростання ціни десь на 5-10 відсотків, не більше». 

Ситуація в країні розвивається стрімко, у тому числі і політична, говорить експерт. І не виключено, що окрім херсонських овочів, на наші полиці невдовзі повернеться і мелітопольська черешня та кримські персики.

Читайте також: За тиждень спортсмени Дніпропетровщини здобули 76 медалей на чемпіонатах України