Електронні петиції сьогодні – чи не єдиний інструмент відкритого спілкування українців з владою. Звернутися з пропозиціями до влади може сьогодні кожен. Та чи працює цей механізм достатньо ефективно і чи не саботують його роботу зовні?
Електронна петиція – інструмент волевиявлення громадян, можливість донести свої думки і пропозиції до влади. Для України – нова практика, для світу – традиційна.
Станіслав Жолудєв, голова правління Комітету виборців України: “Зараз порядка 70 країн використовують цей механізм. Україна почала користуватися ним з 2015-го року. У нас один з найбільш демократичних цензів – 25 тисяч голосів”.
Нині це один із найефективніших механізмів впливу на дежравну політику, як стверджують юристи. Право звернутися до влади мають всі українці.
Олена Доненко, адвокатка: “Це такий різновид колективних звернень громадян до органів державної влади, до органів місцевого самоврядування. Право має кожен громадянин України, він може зареєструвати петицію, таке звернення”.
Та якщо сам механізм роботи ресурсу недосконалий, як це впливає на реалізацію прав громадян? З проблемами протягом останнього місяці стикається все більше українців.
Вікторія Кошелева, користувачка сайту електронних петицій: “Механізм роботи з петиціями має бути простішим для розуміння і краще налагодженим – ось моя думка. Кожного разу, коли я хочу підписатися під будь-якою петицією, я десятки разів намагаюсь спочатку авторизуватися, потім чекаю, поки сайт провисне, і кожного разу сподіваюсь, що не видасть якусь помилку і доведеться все починату спочатку. Зайти за допомогою BankID – проблема, не кожен браузер працює з цим сайтом – проблема, пошук по сайту – проблема. Я не знаю, чому так, може хтось втручається в роботу, а може владі насправді нема діла до петицій і цього сайту”.
Недосконалість сайту електронних петицій – на заваді волевиявленню. Чим ближче до граничних 25 тисяч підписів, тим нижчий темп підписання. Що це – збій чи сторонній вплив?
Олена Доненко, адвокатка: “Людина не може просто клікнути і підтримати. Вона повинна вчинити певні дії, уже на цьому етапі заторможується процес підписання, тому що виникають складнощі, деякі люди не мають BankID, не розуміють що це. Усі ці складнощі, вони дійсно створюють перепони щодо підтримання петицій і щодо волевиявлення, повторюсь, передбаченого законом для людей”.
Втім, без верифікації особистості обійтися не можна. Тому держава зобов’язана зробити максимально доступними роз’яснення, як поставити підпис і реалізувати своє законне право. Наразі цього немає, тому розповідаємо, як просто і легко залишити свій підпис: авторизуйтесь у системі, натиснувши відповідну кнопку. У якості методу авторизації оберіть BankID. Далі: оберіть банк, яким користуєтесь. Після авторизації у банківській системі погодьтесь на обробку персональних даних і натисніть «продовжити». Система надасть вам доступ до підписання петицій. У разі, якщо сайт зависає, перезавантажте його або повторіть всю процедуру у іншому браузері. Авторизуватися можна також, використовуючи цифровий підпис. Отримати його можна через сервіс “Приват24”. Зайдіть у меню «Усі послуги»/«Бізнес»/«Завантажити сертифікат», заповніть заявку на отримання сертифіката. Оберіть папку на комп’ютері, в якій зберігатиметься ключ і створіть пароль для сховища ключів. Заявка на отримання сертифіката створюється автоматично. Після отримання ключа перетягніть його у відповідне поле на сайті електронних петицій – так ви авторизуєтесь у системі і матимете змогу залишити свій підпис.