Головна ціль України від зустрічі Альянсу – отримати рішення про постачання систем протиракетної оборони. Завдання НАТО – трансформація та посилення обороноздатності для держав-членів.
29-30 червня в Мадриді відбувається саміт НАТО. На ньому члени організації планують узгодити найбільше посилення своєї оборони з часів холодної війни.
Для цього 30 держав-членів Альянсу вирішили переосмислити завдання та цілі організації на фоні війни в Україні. Адже головне завдання організації – гарантування колективної оборони для держав–членів і захист одного мільярда своїх громадян.
«Війна росії проти України зруйнувала мир в Європі, спричинила далекосяжні харчову і енергетичну кризи і похитнула заснований на правилах міжнародний порядок. Глави держав і урядів узгодять заходи із зміцнення стримування і оборони, а також підтримку України на тривалу перспективу. Вони також ухвалять Стратегічну концепцію – 2022, яка стане дорожньою картою для Альянсу у прийдешні роки. До того ж держави–члени Альянсу активізують співпрацю з партнерами, підвищать стійкість і посилять технологічну першість НАТО, причому усе це підкріплюватиметься необхідними інвестиціями в нашу колективну оборону», – йдеться в офіційній заяві НАТО.
Нині під безпосереднім командуванням Альянсу перебувають понад сорок тисяч військовослужбовців. Ці підрозділи підкріплюються військово-повітряними і військово-морськими силами і засобами. Кількість бойових груп НАТО збільшено вдвічі. Тепер їх налічується вісім, і вони розташовані від Балтійського моря на півночі до Чорного моря на півдні.
Також стало відомо, що Туреччина вирішила зняти вето зі вступу до НАТО Фінляндії та Швеції. Про це йдеться в матеріалі «Європейської правди».
Тепер протяжність наземного кордону росії та НАТО зросте більше ніж удвічі. Балтійське море перетвориться на «внутрішнє озеро НАТО», а Альянс активізує нову процедуру вступу, яка в теорії може згодом знадобитися і для України.
Як проходив саміт
Пообіді 28 червня розпочалася зустріч країн альянсу. Напередодні голова Верховної Ради Руслан Стефанчук написав, що рф слід визнати країною-спонсором тероризму після подій у Кременчуці.
«Кременчук. ТРЦ. Невимовний біль. Те, що зробили російські військові сьогодні – це черговий акт тероризму. Сама росія повинна бути визнана країною – спонсором тероризму на саміті НАТО в Мадриді вже завтра. Якщо це не тероризм, то що тоді тероризм?» – написав спікер парламенту у соцмережі. Визнання рф державою, яка підтримує тероризм, повинно ще більше звузити коло можливостей для росії у торговельному та економічному плані.
Нагадаємо, що перед стартом саміту Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив: «Ми чітко заявимо, що росія становить пряму загрозу нашій безпеці».
У той же час міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба не вважає, що саміт НАТО у Мадриді призведе до революційних зрушень у поточній ситуації з війною в Україні. Про це повідомляє Укрінформ.
Він додав, що не очікує від саміту рішення про надання з боку НАТО системи протиракетної оборони. Водночас глава МЗС зазначив, що президент Володимир Зеленський звертається до кожної держави окремо щодо такого рішення: «Я переконаний, що декілька держав-членів НАТО почують цей заклик і відповідна допомога нам буде надана».
Середа 29 червня почалася зі спілкування з Президентом України Володимиром Зеленським. Члени Альянсу планують ухвалити новий пакет допомоги для України у її боротьбі проти російського вторгнення. Мова йде про постачання пального, захисного обладнання, портативних засобів для боротьби з дронами, захищених засобів зв’язку та іншого військового обладнання. Довгострокова допомога Альянсу буде спрямована на переозброєння Збройних сил України сучасними зразками озброєння.
За словами прем’єр-міністра Бельгії Александера Де Кро, єдиний спосіб закінчити війну, спричинену російським вторгненням в Україну – це допомогти Києву її виграти. За словами глави уряду, Бельгія вже поставляла в Україну військову техніку і буде робити це й надалі.