
«Дніпроазот» Ігоря Коломойського – основний виробник рідкого хлору в Україні. Водоканали використовують його для знезараження води та очищення стічних вод. Але у 2018-му хлор став важелем для політичного тиску олігарха на владу.
АМКУ оштрафував «Дніпроазот» на 80,1 мільйонів гривень за зупинку виробництва та реалізації рідкого хлору у 2018 році. Про це стало відомо з повідомлення Антимонопольного комітету.
Нагадаємо, що влітку 2018 року завод зупинив виробництво знезаражуючої речовини під приводом високих цін на газ. Це поставило на поріг екологічної катастрофи всю державу. Справа у тому, що основна продукція «Дніпроазоту» – це добрива, для яких використовують газ. А рідкий хлор — це побічний продукт виробництва, якій продають водоканалам.
За неофіційною версією, зупинка використалась Коломойським з метою політичного тиску на владу. Ці події співпали з позовами Нацбанку до Ігоря Коломойського. Напередодні зупинки заводу національний банк подав позови до суду щодо боргів колишніх власників ПриватБанку.
Майже місяць проблему нестачі хлору вирішували на рівні уряду та Ради національної безпеки. Але виробництво відновили тоді, коли на завод прийшла СБУ.
Що встановив АМКУ
Комітет встановив, що впродовж 2017-2019 років «Дніпроазот» був єдиним підприємством, що виробляло рідкий хлор в Україні.
«При цьому імпортери на момент зупинення виробництва хлору (до червня 2018 року) займали лише 1% ринку, а потенційний конкурент товариства – ТОВ “Карпатнафтохім”, що виробляв газоподібний хлор, використовував його виключно для виробництва вінілхлориду», – йдеться в повідомленні комітету.
У період з 18 червня по 19 липня 2018 року завод повністю припинив виробництво рідкого хлору і до його відновлення здійснював лише разові відвантаження товару.
«При цьому підприємство не повідомило водоканалам орієнтовну дату відновлення виробництва, залишивши їх у ситуації невизначеності. Оскільки максимальні запаси рідкого хлору у водоканалів не могли перевищувати обсягів 15 – 30% добової потреби, окремі з них опинилися у кризовій ситуації, оскільки мали обмежені залишки хлору», – сказано у рішенні АМКУ.
Зупинка виробництва хлору сталася у пік попиту – літній період. «Технологічний процес очищення питної води є безперервним, тож затримка з поставкою реагенту могла обернутися епідеміологічною катастрофою національного масштабу», – наголосили в комітеті.
Там додали, що водоканали не мали альтернативних джерел придбання хлору, оскільки:
- не могли швидко змінити постачальника цієї речовини;
- імпортери не постачали на внутрішній ринок рідкий хлор у необхідних обсягах;
- на комерційні пропозиції водоканалів іноземним виробникам рідкого хлору з Румунії, Польщі, Чехії та Словаччини, відгукнулися лише кілька компаній, які запропонували відвантажити хлор у власну тару і за умови самовивозу. Однак українське законодавство забороняє споживачам рідкого хлору мати власну тару і використовувати її як зворотну.
Основною причиною зупинки виробництва рідкого хлору «Дніпроазот» вказувало значне зростання ціни на природний газ та відсутність обігових коштів. «Водночас, за результатами розгляду справи Комітетом не було виявлено суттєвих змін у середньозважених цінах придбання товариством природного газу”, – йдеться в рішенні АМКУ.
Виявилося, що до І кварталу 2018 року для виробництва рідкого хлору товариство використовувало рідкий технічний аміак та газоподібний діоксид вуглецю, придбані у АТ «Укрнафта» теж Ігоря Коломойського. Воно ж для виробництва використовувало газ власного видобутку, що коштував значно дешевше.
«Аміак виробництва «Укрнафта» використовувався «Дніпроазотом» для виробництва азотних добрив. Що також давало змогу товариству конкурувати за ціною на ринку азотних мінеральних добрив. Але на початку 2018 року правовідносини «Дніпроазоту» та «Укрнафти» було припинено. Тож одним з мотивів зупинення виробництва рідкого хлору Комітет вбачає можливі наміри АТ «Дніпроазот» відновити правовідносини з АТ «Укрнафта», – заявили в АМКУ.
Іншим мотивом, може бути намір заводу підвищити ціни на рідкий хлор. «В липні 2018 року ціна на товар, що реалізувався у цистернах збільшилась на 277%, а на той, що реалізувався в балонах – на 133%, – заявили у комітеті. – На сьогодні питання встановлення АТ “Дніпроазот” цін реалізації рідкого хлору протягом періоду 2017 – 2019 років досліджується Комітетом в рамках іншої справи про порушення».
Через це комітет визнав, що:
- «Дніпроазот» у 2017, 2018, 2019 роках займав монопольне становище на ринку реалізації хлору рідкого в Україні;
- Зупинка підприємством виробництва рідкого хлору протягом періоду з 18.06.2018 по 19.07.2018 та припинення його реалізації з 01.07.2018 по 19.07.2018 визнано зловживанням монопольним становищем.
За вказане порушення АМКУ оштрафував «Дніпроазот» Коломойського на 80 мільйонів 111 тисяч 480 гривень. Але чи заплатить завод цей штраф, чи на допомогу йому прийде український суд?