Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Зміни у службі: названі дати, коли почнуть демобілізовувати строковиків

Звільнення у запас. Вступив в силу закон про демобілізацію строковиків. Після того, як в Україні оголосили воєнний стан і загальну мобілізацію, призови на строкову службу не проводили, але на службі весь цей час залишалися строковики, призвані до війни. Коли їх можуть знову мобілізувати?

Руслана призвали на строкову службу навесні 2021 року. Тоді йому виповнилось 18 років. Він пройшов базову військову підготовку в лавах Національної гвардії і його розподілили проходити службу в Павлограді.

“Мені запропонували вибір: Національна гвардія України в місті Дніпро чи прикордонні війська в місті Одеса. Я не задумуючись обрав Дніпро та НГУ. По-перше, це ближче до дому. По-друге, мені подобається служба в НГУ. Патрулювання містом та охорона громадського порядку”, – розповів строковик Руслан Гужва.

Хлопець за час служби обіймав різні посади: стрілець, старший кулеметник та навіть діловод. Демобілізуватися зі строкової служби Руслан мав у листопаді 2022 року. Але почалася повномасштабна війна.

“Нас підняли по тривозі, було незрозуміло, що відбувається. Ми просиділи день і ніч у Павлограді. Наступного дня нас повезли на блокпост, де я просидів місяць. Потім мене назад привезли до Павлограда”, – сказав він.

Після вступу в силу закону про демобілізацію строковиків,у Руслана є можливість звільнитися зі служби. Жартома хлопець каже, від цієї новини зрадів не тільки він, а й батьки, адже буде кому допомагати по дому. Але в Руслана вже є інші плани.

“Я дуже зрадів, коли дізнався про це. Спочатку не вірив, але потім всі почали про це говорити, а потім нам сповістили, що це правда. Думаю, на гражданке піти в СБУ, тому дуже класно, що нас відпускають”, – каже Руслан.

Після демобілізації строковики можуть бути мобілізовані лише через 12 місяців. Це закладено у відповідний закон.

Згідно з указом, військовослужбовці, строк військової служби яких закінчився під час дії воєнного стану, будуть звільнені в запас у квітні – травні 2024.

“Порядок звільнення військовослужбовців строкової служби вже регламентований. Є певний алгоритм, який полягає в тому, що в залежності від кількості днів проходження військової служби та безпосередньо термінів і підрозділах або в кадрових органах складені графіки звільнень. Вони відпрацьовані в кожній частині на кожного військовослужбовця, який звільняється. Уже замовлені кошти, щоб він міг нормально. Замовлені кошти, щоб він міг безперешкодно дістатися до місця звільнення та подальшого проживання”, – повідомив заступник командира по роботі з особовим складом 31 бригади НГУ Святослав Білейчук.

Строки звільнення залежать безпосередньо від терміну проходження служби. Ті, хто були призвані у 2020 році і є чинними військовослужбовцями,  — звільняться в першу чергу. Ті, хто у 2021 році — в другу чергу.

“Це все безпосередньо залежить від кількості прослужених ними днів строкової служби. Під час звільнення з строкової служби кожному військовослужбовцю буде виплачена одноразова грошова допомога при звільненні у розмірі восьми посадових окладів”, – зазначив Святослав Білейчук.

Прийнятий закон — це про справедливість для тих, хто пішов на службу до повномасштабної війни з розрахунком на 12 або 18 місяців.

“У нас частина тих, хто призивався в 19, 20, 21 рік в залежності від спеціальності. Вони призиваються або на 12, або 18. Увіть, яка кількість у нас з  того часу хлопців продовжують служити, а права їх, наприклад, з тими, хто мобілізований, вони набагато менші, ну, в плані фінансового забезпечення, відпусток”, – сказав аналітик Олександр Кондратенко.

Якщо колишні строковики будуть мати бажання продовжити службу, вони можуть підписати контракт і йти служити.

“Зараз не вистачає людей, тому багато говорять про нові мобілізаційні заходи та законопроєкт про мобілізацію. Якщо серед демобілізованих буде певний відсоток, наприклад, 1%, які мають бажання йти воювати, то вони або мобілізуються за власним бажанням, що найімовірніше, або підписуватимуть контракт”, – зазначив він.

Наступний крок – справедливе рішення про демобілізацію тих, хто служить в найгарячіших точках з самого початку повномасштабної війни.

Читайте також: “Поки що не дуже комфортно у суспільстві”: військовий про життя після поранення