Цей законопроект не лише про олігархів. Але в уряді вирішили, що великий бізнес не доплачує податки і субсидується за рахунок держави. Чи всі будуть платити однаково?
30 листопада Верховна Рада прийняла так званий «ресурсний» законопроект №5600, який передбачає зміни до Податкового кодексу. У другому читанні з поправками за нього проголосували 255 народних депутатів.
В народі його назвали «антиахметовським» через ідею підвищити ренту за видобуток залізної руди. Цим в Україні займаються підприємства, що входять до групи компаній «Метінвест» Ріната Ахметова.
Близько пів року представники бізнесу доводили, що збільшення податкового навантаження вдарить по їх прибуткам і бюджет може втратити надходження. Але в уряді відповідали, що законопроект буде боротися з ухиленням від оподаткування, зменшить рівень тіньової економіки та наповнить бюджет.
Депутати, які лобіюють інтереси великого бізнесу, заспамили законопроект більше ніж 11 тисячами правок. Але до розгляду на сесії парламенту таблиця до другого читання містила 159 поправок і пропозицій народних депутатів, з яких 29 – на врахування.
Багато хто вважав, що з «антиахметівскього» законопроект стане «проахметівським» через правку щодо зниження ренти на видобуток залізної руди. Однак під час голосування депутати проігнорували пропозицію зменшити податкове навантаження на металургійний бізнес. І закон ухвалили у невигідному для Ріната Ахметова варіанті.
Водночас у текст законопроєкту №5600 включили правку, яка зменшувала єдиний податок, який сплачується із земель птахофабрик. Вигодонабувачем таких змін стане бізнес Юрія Косюка.
Також свою користь від голосування отримав Ігор Коломойський. З законопроекту вилучили правку, яка поширювалася на марганцеву руду. Нагадаємо, що Коломойський через Покровський та Марганцевий гірничо збагачувальні комбінати є монополістом з видобутку марганцевої руди.
В одному зі своїх інтерв’ю олігарх Ігор Коломойський нарікав на низьку ставку ренти, яку інший олігарх Рінат Ахметова сплачує з видобутої залізної руди. Зараз, за приблизними підрахунками, через марганцеву руду бюджет України може недоотримати понад півмільярда на рік.
Спочатку очікувалося, що завдяки цьому законопроекту бюджет буде отримувати близько 60 млрд щороку. Потім очікування знизили по 30 млрд гривень, але тепер мова йде вже до 15-20 млрд. Чим Коломойський краще за Ахметова?