78 років від дня звільнення Дніпра. Місто, яке залишається форпостом до сьогодні та його героїчна історія.
Визначна дата для міста періоду Другої світової війни. 78 років тому Дніпро захистила від німецьких загарбників 152 стрілецька дивізія. Жоден із учасників форсування не дожив до цього дня.
Станіслав Шевченко, голова Дніпропетровської обласної ради ветеранів: “«Форсирование Днепра было очень тяжёлым по одной простой причине – что только подошли, и потери были большие. Нужно было пополниться».
Незважаючи на популярність 152-ї дивізії, історики наполягають: вшановувати пам’ять потрібно всім героям міста.
Станіслав Дуб, головний спеціаліст південно-східного українського інституту національної пам’яті: “Ось, наприклад, 39 дивізія, яка виганяла гітлерівців з боку Чаплів, з протилежного боку. Про неї мало відомо. Тільки в “Дніпропетровській операції” так званій, було задіяно, коли захоплювали наше місто, 100 тисяч чоловік».
Сьогодні, як і колись, Дніпро залишається форпостом у протистоянні спробам захопити українську землю.
Олександр Черкаський, ветеран полку «Дніпро 1»: «В нас дуже потужна оборона. Тут у нас в Дніпрі знаходиться і окреме командування Схід, і окреме командування повітряними силами. Тобто ми захищені, місто захищене».
Дніпро називають форпостом не тільки через географічне розташування. Історики часто проводять паралелі між війною 40-х років і сьогодення. Чи є різниця, чи є подібності?
Ігор Кочергін, начальник південно-східного відділу Українського інституту національної пам’яті: «Дніпро і його мешканці у 2014 році не чекали поки нас хтось звільнить чи завоює. Ми вже самі діяли самостійно. Ось в цьому суттєва різниця між 1943 та 2014 роком. Тобто ми були активними діячами історії. Зараз. В останні роки. Тоді, на жаль, у 43-му році ми були розмінною монетою».
У 78-му річницю звільнення Дніпра до пам’ятників захисникам вкладають квіти. І ця традиція не лише данина минулому подвигу. Це віра у майбутнє.