У фокусі уваги – ситуація навколо зернового порту “Боріваж”, вартість якого оцінюється приблизно у 5 млрд грн. Головний герой цієї історії – Володимир Яценко, колишній заступник голови правління ПриватБанку. За наявною інформацією, Яценко причетний до складної схеми, метою якої є отримання контролю над цим стратегічно важливим об’єктом
Зараз в Господарському суді Дніпропетровської області розглядається справа №904/1926/23 про банкрутство ТОВ “Боріваж” за заявою ПрАТ “Страхова компанія “Інгосстрах”. За наявною інформацією, Яценко має неформальний контроль над процедурою банкрутства, впливаючи на широке коло осіб: від менеджерів середньої ланки ПриватБанку до арбітражного керуючого Віталія Шевченка та судді Юрія Первушина, який розглядає справу. Мета Яценка, як припускається, полягає в тому, щоб заволодіти зерновим портом “Боріваж” без здійснення виплат на користь ПриватБанку.
У цій складній справі ПриватБанк виступає забезпеченим конкурсним кредитором. Основним кредитором у справі про банкрутство є ТОВ “Агрокомплект”, корпоративні права якого, за наявною інформацією, були незаконно відчужені на користь Дмитра Олександровича Шапкіна на підставі завідомо підробленої довіреності від 15 січня 2019 року. Примітно, що посадова особа, яка нібито посвідчувала цю довіреність, померла ще в жовтні 2018 року. За цим фактом 31 травня 2024 року розпочалося досудове розслідування. ПриватБанк неодноразово намагався організувати аукціон з продажу права вимоги до ТОВ “Боріваж”, але щоразу стикався з перешкодами. Затягування процесу призвело до появи нових учасників справи – у травні 2024 року ТОВ “Агрокомплект” продало права вимоги до боржника своїм правонаступникам. Кульмінацією стало визнання ТОВ “Боріваж” банкрутом 19 серпня 2024 року, що відкрило шлях для потенційних маніпуляцій з активами ТОВ “Агротермінал Логістик”.
Поточна ситуація несе в собі низку серйозних ризиків. Існує загроза зміни керівництва ТОВ “Агротермінал Логістик” на лояльних до Яценка осіб, що може призвести до створення штучної заборгованості або несприятливого відчуження майна. ПриватБанк може втратити забезпечення за кредитом на суму близько 5 млрд грн, а держава – контроль над стратегічно важливим портом “Боріваж”, який є морським перевантажувально-складським комплексом зернових вантажів з причалом. Крім того, існує загроза судових рішень, які можуть заблокувати можливість ПриватБанку розпоряджатися своїм правом вимоги або зверненням стягнення на предмет застави.
Незалежні експерти та учасники фінансового ринку впевненні, що кардинально змінити ситуацію навколо порту “Боріваж” може тільки ретельне розслідування цієї справи відповідними правоохоронними органами. Результати розслідування матимуть важливі наслідки не лише для конкретних учасників процесу, але й для фінансової стабільності ПриватБанку та інвестиційного клімату в країні загалом. Ретельне розслідування та справедливе вирішення цієї справи є критично важливим для збереження довіри до правової системи та захисту державних інтересів.
Читайте також: Україна: МАСОВАНА комбінована атака: понад ДВІСТІ ракет та шахедів