До 18 годин без світла прогнозують для українців взимку. Підготовка осель до блекаутів справа не з дешевих. Тож, скільки цьогоріч доведеться витратити дніпрянам, аби забезпечити автономність свого будинку, і чому віддати перевагу генератору чи зарядній станції?
Від 4 до 18 годин без світла, а разом із тим і без тепла – саме така зима чекає на українців цього року за прогнозами енергетиків. До початку опалювального сезону залишився місяць, і дніпряни вже починають готувати свої домівки до можливих блекаутів. Юлія, забезпечивши генераторами своїх клієнтів, потурбувалася і про автономність власного будинку.
«У нас був генератор, ще до повномасштабного вторгнення, а наразі ми купили ще один, невідомо, які будуть відключення. І також у нас є такий балон, коли немає світла, не потрібно заводити генератор, щоб щось підігріти, наприклад, або навіть на таких балонах можна й приготувати. Ціна підвищена була, зараз вже стабілізувалася. І наразі таких скачків, як було у 22-му році, вже не спостерігається», – каже власниця магазину Юлія.
Дніпряни до відключень світла готуються по-різному.
«В мене є будинок, ми живемо в Підгородньому. Це власний будинок, тож ми поставили котел», – розповідає жінка.
«Не знаю, на що я сподіваюсь, на авось, як завжди. Свічки, лихтарики та і все», – ділиться містянка.
«Павербанки, акумулятори, лихтари на акумуляторах», – каже дніпрянка.
«Що ми готуємо? Генератор купили та інвертори замовили», – розповідає панянка.
Наразі обмежень споживання електричної енергії немає, проте із приходом холодів, ситуація скоріш за все погіршиться.
«Найбільш реалістичним сценарієм для опалювального сезону 2024-2025 років є наявність обмежень тривалістю 3-4 черги вимкнень одночасно, тобто близько 8 ± 4 години на добу вимкнення електричної енергії в разі, якщо температура перебуватиме на позначках нижче нуля», – зазначає експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.
Автономні джерела електроенергії сьогодні не в дефіциті, і можна обрати на будь-який бюджет. Ціна на генератор в середньому стартує від 8 тисяч гривень.
«Є відкриті та закриті генератори. Інверторні генератори підходять для людей, які мають чутливу техніку, наприклад, газові котли. Потужність, яку дає генератор за цю ціну, буде набагато дорожчою для портативної станції. Тому генератор купити дешевше, але в майбутньому це буде вигідніше, оскільки портативну станцію ти просто зарядив і все», – каже власниця магазину Юлія.
Портативні зарядні більш екологічний та безпечний варіант для українців, які мешкають у квартирі.
«Візьмемо півкіловатну станцію. Півкіловатна станція зможе живити найбільш необхідні речі, такі як роутер, освітлення та ваші гаджети, протягом 3-4 годин. Приблизна ціна такої зарядної станції коливається від 18 до 25-26 тисяч гривень», – бренд-менеджер EcoFlow.
«Можемо порівняти з весною: ціна змінилася приблизно на 10-15%. Це залежить від логістики, зміни на валютному ринку, а також від збільшення попиту і здорожчання комплектуючих, які йдуть на зарядні станції», – каже продавець-консультант Влад.
Найзатребуванішими сьогодні лишаються повербанки, адже в порівняні з іншими приладами є найбюджетнішими.
«Ситуація з павербанками не дуже змінилася: вони, як і раніше, залишаються в своїй ціновій політиці. Наразі це найбільша категорія за попитом», – розповідає продавець-консультант Влад.
Окрім відключень світла, не менш важливим питанням залишається й підвищення тарифів. Експерти зазначають, що в Україні вартість електроенергії не змінюватимуть до 1 травня 2025 року. Таким чином, осінньо-зимовий період пройде без підвищення у платіжках.
Читайте також: Вадим Сідур: масштабування у часі