Сьогодні, 17 червня, Єврокомісія ухвалила рекомендацію надати Україні статус кандидата у члени ЄС. За словами президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, Україна – це європейська держава, яка продемонструвала стійкість своїх інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, а також права людини і повагу, захист нацменшин.
Нагадаємо, що вчора, 16 червня, лідери Франції, Німеччини, Італії та Румунії заявили, що Україна має отримати цей статус. Про це заявив президент Франції Емманюель Макрон, коли лідери чотирьох країн перебували у Києві.
«Ми діями хочемо показати, що Україна є членом європейської родини. … Ми всі вчотирьох (лідери Франції, Німеччини, Італії та Румунії – ред.) підтримуємо надання статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу Україні…. Ми сподіваємось, що це рішення буде одноголосно прийняте на Європейській Раді», — наголосив Макрон.
Він запевнив, що Україна сама вирішуватиме, коли та на яких умовах укладати мир з росією.
Відомо, що Європейська комісія рекомендуватиме надання статусу кандидата на членство в ЄС для України і Молдови. Але усе вирішиться на саміті 23—24 червня, де кожна з 27 країн повинна буде вирішити і надати свою відповідь. Рішення має бути одностайним.
Важливо розуміти, що у будь-якому випадку Україна не стане членом ЄС завтра, якщо їй нададуть статус кандидата. Цей процес займе час, але є заради чого змінюватися. Статус кандидата відкриває початок переговорів про членство, які можуть тривати декілька років.
Також Єврокомісія надає план дій, який треба виконати для початку переговорів України про вступ до ЄС.
Необхідні кроки:
- Ухвалення та впровадження законодавства про процедуру добору суддів Конституційного Суду України, включаючи процес попереднього відбору на основі оцінки їх доброчесності та професійних навичок, відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії;
- Завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради юстиції та відбір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
- Подальше посилення боротьби з корупцією, зокрема на високому рівні. Завершення відбору та призначення нового директора НАБУ та прокурора САП.
- Забезпечення відповідності законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам Групи з фінансових заходів (FATF);
- Ухвалення комплексного стратегічного плану реформування всього правоохоронного сектору як частини середовища безпеки України;
- Має запрацювати «антиолігархічний» закон;
- Необхідно привести законодавство про ЗМІ у відповідність з європейським аудіовізуальним законодавством;
- Необхідно завершити реформу законодавчої бази для національних меншин, яка зараз готується, згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії і розробити механізми її впровадження.
Що дає Україні вступ до ЄС:
- вільний рух робочої сили. Тобто українці можуть працювати у будь-якій країни Євросоюзу;
- вільний доступ українських компаній до ринків країн ЄС;
- більше можливостей для освіти у країнах ЄС для українців;
- боротьба з корупцією за європейськими правилами;
- українські суди перестануть приймати рішення за гроші. Принаймні, таких випадків буде значно менше;
- участь в Європейській колективній безпеці;
- державна допомога ЄС, доступ до фінансових установ та фондів у межах ЄС;
- суворе дотримання конкурентної політики та прав інтелектуальної власності.