Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Геннадій Корбан: «Люди з гострими проблемами можуть звернутися в Штаб громадської взаємодопомоги»

Інтерв’ю голови Штабу оборони Дніпра Геннадія Корбана для ДніпроTV.
https://www.youtube.com/watch?v=ggTBqtJR9fU
З гострими проблемами звертайтеся до Штабу громадської взаємодопомоги!

Народ України не піде на перемир’я з путіним

– Геннадію Олеговичу, давайте почнемо з міжнародного порядку денного та ситуації на фронті. Тема можливого перемир’я з путіним, яка майже місяць мусувалася на тлі звільнення Херсона та масованих ударів ворога по інфраструктурі, кудись зникла, і офіційні особи Заходу, включаючи того ж таки Столтенберга, прямо визнають: зараз мета путіна – «заморозити» війну, щоб навесні піти у новий наступ. Питання таке: як Ви вважаєте, що може зробити Україна  і наші західні союзники, щоб зірвати його плани?

Що вони можуть зробити? Тут все залежить від України, від нашої позиції, від нашої сторони, від позиції нашого Президента та Верховного Головнокомандувача, та, від позиції народу.
Сьогодні народ, люди, не готові йти на жодні перемир’я, ні на які компроміси з путіним — і це найголовніше. І про це говорять, до речі, і американські офіційні особи, які їздять сюди. Вони кажуть, що вибір щодо переговорів чи непереговорів з путіним насамперед за Україною. І це вибір українського народу, українського Президента.
Тому на сьогодні ця тема неактуальна, і я вважаю, що навіть нема чого її обговорювати. Тому що нам нема про що говорити з путіним, нам нема про що говорити з російськими окупантами доти, доки вони не звільнять наші території.

Ворогу потрібен Бахмут, як плацдарм у розвиток наступу

– Тепер до нинішньої ситуації на фронті. У кого зараз ініціатива? Навіщо ворог витрачає стільки зусиль на лобовий наступ під Бахмутом, навіщо демонстративно тероризує Херсон?

На фронті ситуація така: дуже напруженим залишається східний фронт, мається на увазі Донецький напрямок, Бахмут. Зараз, так говоритимемо, більша ініціатива на боці окупаційних військ. Вони атакують Бахмут з північного сходу та з півдня, намагаються його оточити.
Чому для них важливий Бахмут? Очевидно, Бахмут є тією точкою, з якою можна розвивати наступ у кількох напрямках. Це Слов’янськ насамперед — з півдня можна розвивати наступ, і Костянтинівка — це вже на захід. Тому вони б’ються за Бахмут, і там воюють професійні частини, а також частини приватних військових компаній типу «Вагнер», чеченці та решта.
Тому там дуже гаряча точка, гаряча напруга, і, говоритимемо чесно, доки ініціатива на їхньому боці. Хоча Збройні сили України досить щільно чинять опір і досить багато відбивають атак окупантів.
Також вони продовжують тероризувати наші міста — Херсон, Нікополь — постійними обстрілами. З Кінбурнської коси вони почали обстрілювати Очаківський район Миколаївської області. Також Запоріжжя — там, де дуже близький фронт. Тож це напружені точки.
На інших напрямках — Луганська, Харківська області — більш-менш фронт стабілізовано.
Також я можу сказати, що ЗСУ вчора успішно завдали точкових ударів по цілій низці складів з боєприпасами та накопиченню живої сили в Запорізькій області – у Токмаку, Пологах, Василівці, Енергодарі, Бердянську. Там працювала наша артилерія далекобійна, і завдали досить вдало ударів по позиціях ворога.
Тому на сьогоднішній день дивимося, як розвиватимуться події. Звичайно, найнапруженішою точкою залишається Донецький напрямок — Бахмут, Авдіївка. Там точаться такі запеклі бої, можна сказати.

Не буду оптимістом, старих ракет у росії ще багато

– За даними розвідки США, високоточні боєприпаси росії добігають кінця. Але до того кінця хотілося б дожити. Як Ви оцінюєте наслідки ракетної атаки рашистів цього понеділка? Наші захисники збивають вже під 90% ракет, але чи можна якось мінімізувати руйнування того, що долітає до мети?

– Я не буду тут, щиро кажучи, великим оптимістом. Щодо високоточної зброї: як ми бачимо вже, в росії немає високоточної зброї. Це міф, який дуже довго викладався їхньою пропагандою тощо.
Так, вони мають дуже багато старих ракет. Вони не є високоточними. Є, звичайно, якась частина високоточних ракет, але більшу частину вони, мабуть, уже використали. Такі, як «Калібр»; такі, як «Кінжал» тощо.
Зараз в основному це старі ракети, які вони дістають, і їх досить багато. Я не вважаю, що вони вичерпали запас цих ракет. Крім того, не слід забувати, що військово-промисловий комплекс росії не зупиняється, він працює. Так, він працює не з тими темпами, бо немає запчастин, немає комплектуючих, які вони раніше намагалися купувати на Заході через різні країни.
Проте, сьогодні вони виробляють близько тридцяти ракет на місяць, і про це не можна забувати. Це досить велика кількість для того, щоб завдати серйозної шкоди Україні, людям, енергосистемі і так далі.
Тому американський інститут, безумовно, робить свою аналітику та свої прогнози, але сказати, що бойовий запас ракет у росії вичерпався – я б так не сказав. Тим більше, що вони продовжують сьогодні виробляти ці ракети — не в тих темпах і кількостях, але все одно продовжують. І ці ракети, на жаль, летять до нас.

Новаторський захист Дніпра від «Шахедів»: систем буде кілька

– Знову в нашому небі з’явилися «Шахеди», але цього разу було збито 100%, а вчора Борис Філатов оприлюднив новаторську систему захисту від ворожих дронів. В одному з наших ефірів місяць тому Ви коротко згадували, що військові тестують нові розробки у цій галузі. Ось це і є те саме? Розкажіть, будь ласка, про цей захист найголовніше — те, що можна знати громадськості.

У тому числі й те, що презентував Борис Філатов – це справді одна з тих розробок, які робляться за допомогою мерії міста Дніпра та залучаючи бюджет мерії міста Дніпра.
Справді, обладнуються спеціальні автомобілі, які обладнуються спеціальними зенітними установками з нічними прицілами, з нічними камерами, з інформацією, що надходить одразу через супутник, через Старлінк. Це стисло, не хочу все це розповідати. Справді, 100% результату було досягнуто, «Шахеди» були збиті.
Крім того, тестуються звукові системи для того, щоб було раннє виявлення звуку, ще до підльоту до міст цих дронів. Ця система вже потихеньку починає працювати.
В принципі сьогодні у ППО є можливість раннім способом виявляти підліт подібних дронів, тому що вони працюють голосно, видають звук, тому їх можна виявити за допомогою потужних мікрофонів, які розставлені, будемо так говорити, у різних точках, які дозволяють заздалегідь виявляти ці звуки .
Тому було досягнуто, 100%-й результат — це непоганий результат, це успіх. Але всяке буває — це війна. Тому сподіватимемося, що ППО буде використовувати всі ці «примочки» для того, щоб і надалі досягати таких результатів.

Від світла та води до дров та гарячої їжі: з гострими проблемами – у Штаб взаємодопомоги

– При Громадській раді створено Штаб взаємодопомоги. В офіційному оголошенні на сторінці Громради у Facebook зазначено: «У разі виникнення проблеми з комунальними структурами чи нагальною потребою тощо, прохання зв’язатися з нами». Для всіх наших глядачів розкажіть, будь ласка, з якими питаннями туди можна звертатися, з якими не варто? Як там можуть допомогти, наприклад, самотній мамі з дитиною чи старим, які замерзають у своїй квартирі?

Давайте я поясню двома словами. Справді, ми спілкувалися з мером — це більше його ініціатива, оскільки є безліч питань, які контролюють мер та його заступники. Ми домовилися про те, що окрім поточних контактних центрів, які і так працюють на прийом різної інформації від громадян – контактні центри мерії маються на увазі, – зі своєю ініціативою вийде Громадська рада. У принципі це всі громадські організації, які входять до Громадської ради. Це люди, які загалом мають допомагати громаді та надавати допомогу людям. Тому було ухвалено рішення про те, що буде створено Штаб громадської взаємодопомоги. Дійсно, члени Громадської ради зайняли свої робочі місця для того, щоб щодня відповідати громадянам на їхні запити.
З якими питаннями можна туди звертатися?
Це насамперед світло, вода, тепло. У кого що зникло, скільки часу нема, які є аварійні ситуації. Ці ситуації дуже важливі, бо там вода прорвала, там вибило автомат, там ще щось сталося, там прорив труби і так далі. Тому з цими питаннями громадяни можуть спокійно звертатися прямо до мене на телеграм-канал, який наданий у цьому випадку для цих цілей: https://t.me/korbanofficial/.
Можуть звертатися на телефони Громадської ради, яка відповідає:
0958163911
0932613235
0634027956
0636816182
0686382848
Більше того, завдання Громадської ради – підтримувати зворотний зв’язок з людьми, безпосередньо дізнаватися, чи досягнуто результату, чи з’явилося тепло, з’явилося світло, з’явилася вода, усунуто прорив труби чи іншу аварійну ситуацію.
Більше того, Громадська рада має низку напрямків. Окрім, будемо так говорити, сфери ЖКГ, є й соціальний напрямок, освітній напрямок та інші напрямки, пов’язані із соціальними потребами громадян. Було ухвалено рішення, що, зокрема, і з цих питань люди можуть звертатися.
Іноді треба якійсь людині привезти дрова. Значить привозять дрова. Іноді води. Іноді хліб. Іноді допомога людині з інвалідністю. Іноді матері-одиначці потрібно надати допомогу, і таке інше. Аж до привезення гарячої їжі. Але це критичні ситуації там, де люди не можуть собі допомогти самі.
Ті люди, які можуть допомогти самі, у яких дві руки, дві ноги, безумовно, повинні розраховувати на себе. Але є люди – люди похилого віку, люди з інвалідністю, матері-одиначки, у яких на руках маленькі діти. Звісно, такі люди мають звертатися і на мій телеграм-канал і на телефони Громадської ради.
З цими людьми буде встановлено двосторонній зв’язок. Ще раз кажу: ніхто не буде покинутий. Люди будуть розуміти, що ними хтось займається і з ними на зв’язку. І тому Громадська рада здійснює зараз таку діяльність, у тому числі за дорученням мера міста Філатова.
Тому я рекомендую звертатися всім, особливо тим, хто має гострі ситуації, гостру життєву проблему. З цими питаннями потрібно звертатися, не соромитися, писати в коментарі, залишати телефони. З вами зв’яжуться і ви обов’язково отримаєте допомогу.

Мета Штабу взаємодопомоги — щоб люди знали, що їх ніхто не залишить

– Вже два тижні Ви особисто приймаєте у соцмережах звернення дніпрян з питань світла, тепла, води. Що змінилося за цей час, і чи видно світло наприкінці тунелю?

 Ми намагаємося вирішити ті гострі ситуації, з якими люди стикаються. Так, ми змінюємо цю ситуацію, допомагаємо людям, і це роблять насамперед комунальні та міські служби. Просто ми їм допомагаємо маршрутизувати аварійні служби, маршрутизувати аварійні бригади для того, щоб не було бюрократії, не було якихось зволікань зайвих. Щоб, коли люди безпосередньо звертаються, то безпосередньо виїжджає до них ремонтна бригада або з ними зв’язуються і пояснюють, коли це може статися, тобто приїхати ремонтна бригада або аварійна бригада. Тому, безумовно, я знаю і бачу відгуки людей, і бачу, що люди загалом задоволені.
Звісно, ми не можемо допомогти всім. Потрібно розуміти, що це просто фізично неможливо. Але, по можливості, ми намагаємося допомагати і закривати гострі ситуації.
Люди мають звертатися. Ще раз підтверджую, що зворотний зв’язок буде встановлений з кожним. Ми не хочемо, щоб була, знаєте, така ситуація, коли людина кудись дзвонить, а її посилають то до однієї організації, то до іншої. То туди напишіть, то сюди подзвоніть, і таке інше. Люди дзвонять у Громадську раду:
0958163911
0932613235
0634027956
0636816182
0686382848
пишуть на мій Телеграм-канал https://t.me/korbanofficial/, і вони розуміють, що одразу отримають зворотний зв’язок. Що їм одразу буде приділено увагу.
Ось у цьому мета цієї роботи. Щоб людям насамперед приділити увагу і для того, щоб люди розуміли, що ними займаються і їх ніхто не залишить.
Їм чесно говорять, коли це може бути зроблено, не може бути зроблено, можуть привезти допомогу, якусь допомогу, і так далі, і так далі.
Ось у цьому мета роботи Штабу громадської взаємодопомоги.

Щоб не відключалися зі світлом тепло та вода: вихід знайдено, потрібен місяць

– Які проблеми найгостріші зараз? Напевно, котельні? Чи є надія забезпечити місто теплом за нинішніх умов?

Найгостріша проблема, безумовно, – світло, вода та тепло. Це три речі, без яких людина не може жити. Людина не може жити без води, ми з Вами це знаємо. Людина взимку не може жити без тепла, хоча люди виживають і тепло не скрізь є у зв’язку з цією ситуацією. І, звичайно, всьому цьому голова – це світло. Від світла залежить все. Тому що, на жаль, система критичної інфраструктури, яка була збудована ще за радянських часів – вона вся пов’язана між собою. Виходить, якщо немає світла – відключається котельня. Відключаються підвищувальні насосні станції, які підкачують воду. Відключаються насосні станції, що підкачують. І так далі, і так далі. І люди залишаються у своїх квартирах і без світла, і без води, і без тепла одразу.
Зараз комунальні служби роблять різні кроки для того, щоб таки вивести критичну інфраструктуру, будемо так казати, в окрему лінію живлення. Це не скрізь можливо, на жаль. Тут треба концептуально по всій країні переглядати критичну інфраструктуру, побудову критичної інфраструктури та її електроживлення. Тому що так виходить, що багато котелень, багато підвищуючих насосних станцій, що підкачують насосні станції для води – вони всі запитані на одну лінію разом з житловими будинками. І коли ДПЕК чи Укренерго проводять аварійні відключення – відключається все.
На жаль, місто тут не може нічого вдіяти. При тому, що так, у нас є дизель-генератори і багато речей ми продовжуємо тримати на дизель-генераторах. Щоб Ви розуміли, це теж неможливо довго робити. Наприклад, у нас іноді в день іде дизельного палива по 30-40 тонн тільки на день. А якщо ця ситуація триватиме три дні, то такі кількості можуть йти за годину-дві, у таких кількостях дизеля для того, щоб підтримувати систему.
І місто йде на всі ці заходи, незважаючи на всі ці витрати.
Зараз фахівці міськсвітла, водоканалу та теплоенерго роблять кроки для того, щоб все-таки розділити лінії електроживлення між критичною інфраструктурою та житловим сектором. Щоб навіть якщо відключається житловий сектор, людям не відключали тепло і воду.
На цю роботу буде потрібно місяць.
Я вам скажу більше: чому ми не були готові до цього? Тому що ми не розуміли, як це все заживлено. Сам ДТЕК цього не розумів. Ми з цим розбиралися вже під час першого блекауту — як усе відбувається, як і звідки йде живлення, де у них якісь дроти, де у них якась потужність. Вони самі  цього не знали. Тому сиділи та вручну розбирали мережі. Тому найближчим часом близько місяця знадобиться для того, щоб замінити всі автомати – це близько 146 об’єктів, щоб вивести таки критичну інфраструктуру на окрему лінію.
Будемо чесні: у разі блекауту ці автомати теж відключаться, на жаль. Але у разі віялових чи планових відключень вони не відключатимуться. І навіть при тому, що у людей не буде світла, працюватиме критична інфраструктура, мається на увазі тепло та вода.
Сподіваюся, що ми впораємося, сподіваюся, що ми разом переживемо якось це лихо. Принаймні місто, міські служби, повірте, працюють в авральному режимі.
І Громадська рада робитиме від себе все, щоб якось допомогти людям, які потрапили в біду.

З хаосом відключень світла боремося у ручному режимі

– Хаотичні, несправедливі відключення, про які Ви говорили в нашому ефірі минулого тижня, стали приводом для сарказму в усій країні. Вже багато мемів, роликів про це. Але у Дніпрі цього якось поменшало. Як Вам вдається з ними боротися та які перспективи?

Знаєте, в ручному режимі вдається боротися з цим. Тому що, знову ж таки кажу, сам ДТЕК, сам ЦЕК не розуміють, де в них які мережі. І може бути так, що стоїть ціла низка будинків, з яких у п’яти будинках є світло, а в одному немає світла три доби. А виною тому можуть бути різні причини. Цей будинок може бути на окремому кабелі, пов’язаний з окремою трансформаторною підстанцією. Це дуже складні питання, які, на жаль, є настільки несистемними. Все, що залишилося від Радянського Союзу – це ось ця спадщина, ці мережі, які мало того, що в жахливому стані, вони горять, вони ще до того ж вразнобій прокладені. І абсолютно незрозуміло, яка була логіка, коли це робили.
Я наведу приклад. Припустимо, до мене зверталися мешканці будинку на Янтарній, 79. Вони мають частину будинків ЖБК, частину ОСББ. І ми розбиралися довго, чому у частині будинків є вода, а в частині будинків немає води. Хоча це, по суті, один комплекс, який будувався одночасно. І ось з’ясувалась така річ. Елеватор розподілу води, який має стояти на кожному будинку, за Радянського Союзу, коли будували ці будинки – їх не ставили, їх взяли та поставили на першому та на 11-му будинку. А на решті немає елеваторів розподілу води. І тому вода не дотискає до верхніх поверхів будинків, які знаходяться між першим будинком та 11-м. Я запитав фахівців, чи можна зараз поставити ці елеватори. У зимовий період їх неможливо ставити, їх можна ставити лише у літній період, у теплий період.
І багато таких складнощів, багато таких прикладів. Якщо я Вам почну їх наводити, нам не вистачить години розмови з цього приводу. Кожна ситуація, виходить, унікальна, і немає якихось шаблонів тут. Там ТРП, там запитка, там немає елеваторів, і ось кожна ситуація буквально індивідуальна та унікальна, і кожну ситуацію комунальні служби разом з ДТЕКом розбирають для того, щоб зрозуміти причину тієї чи іншої несправедливості.
Тому я прошу людей набратися терпіння та звертатися. Ми розуміємося з кожним випадком, постараємося допомогти кожному.

Пункти незламності: громрада проведе інспекцію

– Пункти Незламності у Дніпрі. Наскільки успішно реалізована програма на даний момент, за Вашою оцінкою?

Програму реалізовано. Мер публікував і мій телеграм-канал публікував адреси Пунктів незламності. Більше того, вони додаватимуться зараз додатково у школах, будуть організовані додаткові Пункти незламності. Я навіть попросив, щоб Громадська рада провела інспекцію цих Пунктів незламності, щоб розуміли, що там є, чого там немає. І так далі. І працюють вони чи не працюють.
Можу сказати, що Пункти незламності – це для екстреного випадку, фактично, вже коли настає повний блекаут. На сьогодні поки що люди слабо відвідують Пункти незламності – очевидно, немає поки що такої потреби, але є люди, які вже відвідують.
Тому пункти працюють, ми зараз проведемо додаткові інспекції, додатковий огляд та відкриємо додаткові Пункти незламності, адреси яких опублікує мер, опублікують його заступники та опублікує Громадська рада — у школах, дитсадках і, можливо, якихось ще адмінбудівлях.

Звертаюся до бізнесу: не відправляйте людей у неоплачувану відпустку!

– Геннадію Олеговичу, і під кінець: які у Вас загалом враження від спілкування з людьми? Як відчуваєте настрій дніпрян?

Я бачу, що люди дуже терпляче ставляться до ситуації, дуже мужньо ставляться до ситуації. Люди готові терпіти всі ці труднощі задля того, щоб досягти перемоги, прибрати ворога з нашої території та закінчити війну.
Але, безумовно, людям потрібна увага. І ми повинні розуміти, що іноді люди доходять до відчаю від безвиході.
Люди зараз не можуть пересуватися, бо погано працює електротранспорт. У нас зупинилися промпідприємства і багатьох людей відправляють у неоплачувану відпустку. Тому, звісно, хочу звернутися і до бізнесу, і до підприємств, щоб вони цього не робили і намагалися підтримувати людей усіма силами.
І найголовніше – це знову ж таки, з людьми потрібно завжди тримати зворотний зв’язок. Людям потрібно надавати увагу, люди повинні розуміти, що вони не кинуті і що в місті є влада, яка обов’язково постукає до них у двері і запитає, що їм треба.
Сподіваюся, що люди ставитимуться до цього терпляче, мужньо і разом переживемо цю біду.