Інтерв’ю голови Штабу оборони Дніпра Геннадія Корбана для ДніпроTV.
https://www.youtube.com/watch?v=4IuK3zbzHMU
Про ситуацію на фронтах: ЗСУ блокують супротивника, щоб рухатися вперед
– Начебто на карті без змін, але це явно не оперативна пауза і Генштаб цього тижня звітував про 5000 знищеної живої сили супротивника, на ряді напрямків запеклі бої. А Дніпро продовжує свою роботу, як хаб для ЗСУ та допомагає по всіх напрямках. Якою є зараз ситуація на ключових напрямках, як Ви вважаєте, чого чекати нам у найближчій перспективі – до зими, до нового року?
– Я вважаю, що зараз ВСУ своєю тактикою показують, що вони ведуть блокування певних районів, які займає противник, щоб підготуватися до атак, для того, щоб підготуватися до контрнаступів.
Насамперед це відбувається в районі Херсонської області та в районі самого Херсона, йде блокування. Ідуть блокування інтенсивні в районі Мелітополя, це помітно. І також, звичайно ж, Луганська область у районі Сватове — там, де загалом ЗСУ накопичує сили та веде блокування окупованих противником районів.
В принципі, я вважаю, що це підготовка для того, щоб просуватися вперед. Як воно буде – дивитимемося на події, на обставини, які відбуватимуться на фронті.
Боротьба з «шахідами»: тестуються технології, треба потерпіти
– Останній тиждень для Дніпропетровщини можна вважати рекордним за кількістю збитих «шахідів». Схоже, що наша ППО вчиться та вже навчилася з ними справлятися? Як Ви вважаєте, чого поки що не вистачає, щоб максимально захиститися від них?
– Я вважаю, перш за все не вистачає технологій. І я буду відвертим: зараз ми запропонували нашим протиповітряним силам ознайомитися з деякими продуктами ізраїльських компаній, які саме заточені на збиття, посадку, виявлення ось цих літальних засобів, саме апаратів іранських «шахідів».
Тому вони зараз тестують різні пропозиції, які ми зробили їм – я не хочу відкривати деталей. Я сподіваюся, що загалом буде просування і в цій частині. Потрібно трохи почекати.
Крім того, впроваджуються інші технології, пов’язані з виявленням заздалегідь звукових хвиль, які видають ці літальні засоби – «шахіди». Тому загалом можна заздалегідь виявити по звуку їх наближення до міста або до певної місцевості. Всі ці подібні технології — я без подробиць, але так, двома словами — зараз тестуються нашими протиповітряними силами, і ми співпрацюємо з ними на цю тему, і пропонуємо різні рішення.
Але останнє слово за ЗСУ, за ППО. Вони це використовуватимуть щодня і використовуватимуть це на практиці. Тому чекаємо на такі рішення, коли вони впровадяться. Сподіваюся, що найближчим часом це станеться.
Там, де багато людей: принцип встановлення наземних укриттів
– У Дніпрі біля зупинок громадського транспорту наразі зводять 28 бетонних укриттів, у яких городяни можуть захиститися від ворожих атак з повітря. За яким принципом, розкажіть нам будь-ласка, вибирали зупинки? Чому саме ці, а не сусідні? Як укриття розподіляються загалом по районах міста?
– Давайте я трошки навіть передбачу питання. По-перше, справді, ще місяць тому на засідання Громадської ради міста Дніпра було винесено та розглянуто кілька проєктів подібних наземних укриттів.
Те, що Ви бачите, – це один вид наземних укриттів. Найближчим часом монтуватимуться інші види наземних укриттів, інших форм. Дійсно, було затверджено кілька типових проєктів наземних укриттів, та було запропоновано міськраді провести тендери та замовити подібні укриття у тих, хто їх виготовляє.
Крім того, довго дуже сперечалися з приводу місць, де можна розташовувати ці укриття. Звичайно, насамперед цікавили місця великого скупчення людей.
Велике скупчення людей в основному відбувається на великих транспортних вузлах у центрі міста, і не тільки в центрі міста, і великих транспортних вузлах у мікрорайонах, де відбуваються різні пересадки людей з одного виду громадського транспорту на інший вид громадського транспорту.
Також були розглянуті громадські місця, де люди гуляють – це парки, це набережні, щоб люди при звуку тривоги могли швидше знайти і сховатися в подібні приміщення.
Тому 28 таких укриттів, які ставляться – це, будемо так говорити, перший пул або перший транш, який вже розіграний і замовлений на тендерах. І вони ставитимуться у громадських місцях, саме у місцях скупчення людей, де найбільші є ризики, що люди можуть постраждати.
Але це лише перша частина того, що ми бачимо. Оскільки споруджуватимуться укриття також біля дитячих садків, біля шкіл, і згодом, можливо, у великих дворах, де багато проживає людей, саме там, де багатоповерхова забудова і не вистачає притулків, укриттів. Тому прийнято рішення, що такі укриття можуть бути поставлені прямо у дворах цих домоволодінь для того, щоб люди могли спуститися та сховатися в цих приміщеннях, у цих укриттях.
Ця робота тільки почалась. Я думаю, що люди помітять її з часом. І ця робота триватиме доти, доки не піде небезпека, яка загрожує нашим людям.
Наземні укриття у Дніпрі: сидіння, стріт-арт та туалети поруч
– Чому вони такої незвичайної форми, ці укриття? Щось усередині планується? І чого саме вони можуть захистити?
– Так, справді, ці укриття розроблялися, по-перше, я скажу відверто, вони розроблялися на базі тих укриттів, які ми робили на лініях оборони як оборонні споруди. Але там вони більше, я б сказав, грубіші. А тут постаралися все-таки якісь більш-менш приємні форми оку дати. Хоча, безумовно, подібні споруди настільки брутальні, що вони не тішать око людей.
Але зараз я особисто звернувся до головного архітектора та головного художника міста для того, щоб вони залучили молодих людей, які зможуть ці споруди трохи облагородити і зробити якийсь стріт-арт, якесь графіті для того, щоб вони хоч трохи радували око.
Те, що стосується зручностей усередині: поруч з цими укриттями будуть поставлені туалети, біотуалети. Тому що ми знаємо, що іноді тривоги тривають і годину, і дві, і чотири години. Звичайно, люди мають природні потреби, які вони повинні задовольняти. Тому будуть поставлені біотуалети поряд з укриттям.
Усередині укриття будуть оброблятися дерев’яною рейкою. Будуть облаштовані місця для сидіння, місця для того, щоб людина могла сісти, для того, щоб вона могла перечекати тривогу в більш комфортних умовах.
Але ми маємо розуміти, що абсолютно комфортними ці укриття зробити неможливо. Тому всіляко намагаємося, але хоча б так це зберігає життя людей.
Щодо безпеки цих укриттів: вони сертифіковані, вони випробувані аж до прямих влучень. Звичайно ж, якщо буде пряме влучення ракети, можливо, воно буде частково зруйноване, це укриття, але в будь-якому випадку це збереже життя людей.
Тому я сподіваюся, що це допоможе і це трохи заспокоїть людей, і додасть їм впевненості у безпеці в ті моменти, коли звучить повітряна тривога.
Потреби Дніпра в укриттях величезні, радянських сховищ мало
– Ви вже сказали, що планується ще більше таких укриттів. А яка загалом потреба міста, якщо враховувати, що Ви прогнозуєте, що війна не закінчиться так швидко, як хотілося б?
– Потреба у них величезна. Ви ж розумієте, що всі радянські бомбосховища, багато з них непридатні до експлуатації, багатьох взагалі не існує, вони існують тільки на папері. Тому мені навіть складно сказати яка потреба. З урахуванням того, що наше місто займає 400 квадратних кілометрів, і ми одне з найбільших міст, можливо, на планеті, тому потреба у таких укриттях дуже велика. Важко сказати скільки. Поки замовлятимемо для того, щоб хоча б убезпечити громадські місця.
Далі перейдемо до садків, шкіл. Далі перейдемо в багатоквартирні будинки, великі двори, де можна буде ставити такі укриття для того, щоб люди теж мали можливість сховатися альтернативно в таких укриттях.
Потреба велика, мені складно назвати цифру, бо місто розтягнуте, у нас величезні мікрорайони. Ви розумієте, що ми знаємо, що ракета може прилетіти в будь-яке місце, а бомбосховищ – їх просто немає. Я вже не говорю зараз за приватний сектор — там взагалі не існує жодних бомбосховищ.
Тому потрібно робити те, що ми можемо робити, і це ми робимо.
Дніпро надасть усі матеріали для захисту об’єктів Укренерго
– Рашисти продовжують атакувати критичну інфраструктуру області і шахідами, і власними розробками. Днями вдарили і по енергетиці, і по водній інфраструктурі Кривого Рогу. Минулого разу Ви говорили, що Укренерго та Укргідроенерго вже почали координувати з владою Дніпра захист критичних об’єктів. Розкажіть, якщо можна, як Дніпро їм допомагає, наскільки ця допомога знизить ймовірність відключень?
– Я вже казав, що на території області знаходяться кілька – близько трьох стратегічних вузлів Укренерго, які потребують захисту. Це і в Павлограді один вузол знаходиться, і в Дніпрі, неподалік Дніпра. І у Кривому Розі знаходиться, і у Вільногірську знаходиться такий вузол. Тому сьогодні з Укренерго ми домовилися про те, що ми надаємо всі матеріали, необхідні для того, щоб ці об’єкти захистити. Це безпосередньо різні беги, будівельні матеріали, бетонні плити. Загалом все те, що може захистити.
Зараз ми також всі ці підстанції захищатимемо. На відстані будемо ставити 6-8-метрову сітку для того, щоб вона була першою перешкодою для шахідів або для ракети, ми бачили таку практику і порадилися з досвідченими людьми. Вони кажуть, що в цьому є сенс, тому що будь-яка перешкода, яка знаходиться на якійсь відстані від вузла, який ви захищаєте, якщо вона дійсно спрацьовує як перешкода, то загалом шкода для об’єкта набагато менша, ніж якби було пряме влучення.
Тому найближчим часом ми ще обноситимемо ці об’єкти спеціальними сітками для того, щоб теж запобігти прямому влученню і прямій шкоді.
Ми працюємо з усіма об’єктами інфраструктури.
Якщо все-таки ми порівняємо те, що відбувається в нашому місті і, наприклад, у Києві та інших містах, які атакуються російськими окупантами, то ми побачимо, що у нас становище трохи краще, оскільки ми встигли захистити багато наших об’єктів, і навіть при тих попаданнях і за тих ракетних ударів, які були останнім часом, збитків завдано набагато менше, ніж це сталося в інших містах.
У нас в місті є вода, у нас в місті запущено тепло, всі люди отримають тепло. З 1 листопада вже запущено, теплопостачання працює, на відміну багатьох міст.
Є невеликі перебої зі світлом, дійсно, тому що є віялові відключення. Але це тільки тому, що система енергетики – це єдина система по всій країні, тому всі ці перетікання, безумовно, пов’язані один з одним. Тому навіть при тому, що ми захищаємо об’єкти Укренерго та ДТЕКу у нас в області, проте там, де відбуваються атаки, відбувається розбалансування системи, і тому загалом система не витримує, і тому нас також стосуються всі ці віялові відключення.
Але поки що, слава Богу, у нас цього мінімум. Я сподіваюся, що погіршення не буде.
Тим не менш, ми повинні розуміти, що ворог продовжує те, що він робить, продовжує атакувати критичну інфраструктуру. Тому, як то кажуть, давайте дивитися що буде. Робитимемо все, що можливо, все, що залежить, все, що в наших силах.
На випадок блекауту: свердловини з водою вже набиті у всіх районах Дніпра
– Можна сказати, що навіть зараз Дніпро готується до найпохмуріших сценаріїв. Наприклад, до тотального блекауту. На цей випадок проводиться підготовка дизельних генераторів, насосних станцій. Людей дуже хвилює, що якщо надовго відключать воду, де її брати? Яку відповідь зараз може дати Штаб оборони?
– У нас вже давно розроблено план свердловин по місту, по всьому. Більше того, ці свердловини вже набиті. Ми просто поки не ставили самі крани, що підкачують. Але всі ці свердловини набиті у всіх районах міста. І в принципіми можемо це опублікувати.
При тому, що у нас для всіх критичних вузлів водоканалу скрізь стоять резервні генератори, які не дозволять зупинитися насосам. Проте, у нас є план по свердловинах: їх уже не треба бити, вони всі набиті, залишається тільки поставити носики для того, щоб підкачувати цю воду там, де її не буде.
Але ця робота розгорнеться моментально у разі такого лиха, у разі настання таких обставин. Безперечно, ми забезпечимо людей водою. Як мінімум із свердловин так точно.
Взимку дніпряни будуть з теплом і водою, якщо не станеться форс-мажору
– Ще одне досягнення невелике Дніпра: ми одними з перших пустили тепло квартирами мешканців. Чи можна з упевненістю сказати, що путіну не вдасться заморозити дніпрян? І як Ви загалом оцінюєте підготовку України до опалювального сезону? Питання, чи виконав Київ покладені на нього завдання?
– Мені важко сказати, вони дуже непрозоро ведуть свою діяльність. У них змінюється глава Нафтогазу, перед опалювальним сезоном йде у відставку голова Нафтогазу, призначають іншу людину, причому явно з конфліктом інтересів. Мені складно оцінювати що вони роблять у Нафтогазі і чи є у них баланс газу, тому що вони не публікують ці дані.
Але поки що нашим теплоенерго підписано всі ліміти на весь період опалювального сезону. І якщо не буде якихось форс-мажорних обставин чи якихось критичних обставин, пов’язаних з війною, я сподіваюся і впевнений, що місто не буде заморожене і люди матимуть тепло у будинках, у квартирах буде тепло.
Більше того, ми підтримаємо нормальну температуру не гірше, ніж у попередні роки. Тому все для цього є — котельні готові, резерви існують, водоканал, генератори резервні є, в котельнях є генератори резервні, ми їх закупили заздалегідь, почали цю роботу ще влітку.
Тому, якщо не буде якоїсь катастрофічної ситуації чи критичної ситуації, чи форс-мажорної ситуації, то все буде стабільно і люди будуть з теплом та водою.
Колаборанти серед приїжджих: силовикам доступні всі дані, щоб їх відслідковувати
– Таке враження, що на Дніпропетровщині почастішали затримання колаборантів. Як Ви вважаєте, наскільки серйозною залишається ситуація з людьми, які співчувають росії, у нашій області та в нашому місті?
– Складно сказати. Розумієте, я абсолютно не грішу на мешканців нашого міста та нашої області, що серед них багато співчуваючих російським агресорам. Тому що всі люди вже розуміють та відчувають, що таке війна та що робить агресор. Але до нашої області їде багато тимчасово переміщених осіб. Треба розуміти, що це люди з Донецької області, Луганської області, Херсонської області, Запорізької області. Багато людей приїжджає до нас, як тимчасово переміщені особи. Серед цих осіб є різноманітні елементи.
І, безумовно, поліція, СБУ, органи, які за це відповідають, повинні вести цю роботу. Тим більше, у нас є соціальний реєстр цих осіб, ми можемо надавати всі дані для того, щоб їх обходили, заглядали в їх телефони, якщо хочете, дивилися за їх діяльністю і так далі, і так далі.
Тому тут, звичайно, дуже важлива робота поліції, СБУ, Нацгвардії, які займаються режимом перетину кордону області та спостереженням за тими тимчасово переміщеними особами, які сьогодні живуть та оселилися у нас в містах, містах нашої області, у Дніпрі в тому числі та у Кривому Розі.
Тому я грішу більше на людей приїжджих, аніж на місцевих.
Штаб оборони Дніпра: Днями чекаємо понад 60 вантажівок для військових
– Місто продовжує допомагати і військовим, і цивільним, і потік цієї допомоги не зупиняється. Розкажіть про допомогу від Штабу оборони Дніпра, що планується до передачі у майбутньому?
– Ну, це вже у нас таке традиційне і водночас риторичне питання, бо робота штабу не зупиняється. Не люблю хвалитися цим – це допомога військовим. Справді, цього тижня було передано дуже багато гуми, коліс для різних бригад військових, тому що зараз зимовий період, потрібно змінювати гуму на транспорті.
Ми очікуємо на приїзд великої кількості вантажівок – близько 65 вантажівок, які повинні приїхати та будуть розподілені різними частинами, теробороною тощо.
Крім того, були закуплені та передані антидронові рушниці, які передані як теробороні, так і різним бригадам ОК «Схід», які вони запитували для боротьби з безпілотниками, для боротьби з дронами. Тобто це такі прості речі, які ми можемо швидко зробити. Вони вже перевірені війною. Тому було закуплено і передано, мер їх передавав цього тижня.
Цього тижня, як і наступного тижня, передаватиметься додатково зимова форма військовослужбовцям, термобілизна передаватиметься військовослужбовцям, аптечки передаватимуться військовослужбовцям за тими запитами, які вони пишуть до Штабу оборони.
Це мала дещиця. Якщо ми беремо оргтехніку: найближчим часом буде передано близько 80 комп’ютерів та планшетів різним військовим частинам, що входять і до територіальної оборони, і військовослужбовцям регулярної української армії.
Тому ця робота не зупиняється.
Також замовлені додаткові пікапи, які будуть знову ж таки. Ця робота робиться постійно, ми традиційно купуємо автомобілі, тому що автомобілі швидко на фронті виходять з ладу. Автомобіль – це витратний матеріал, а вони загалом дають можливість бути мобільними на фронті, рятують життя людей, евакуюють людей, поранених, і так далі, і таке інше.
Тому вся ця робота ведеться, все це є, все це видно, прозора звітність, все це перевіряють правоохоронні органи сьогодні дуже дбайливо та уважно. Тож ми за це не переживаємо.
Ми переживаємо, щоб ці процедури були трохи швидше, трошки менш формалізовані, тому що військовим важко пояснити, що є процедури, які діють взагалі-то у мирний час і не повинні діяти у воєнний час. Проте, є те, що є.
Тому продовжуємо роботу, щотижня стабільно відвантажуємо військовим їхні потреби у міру наших можливостей.